Teksty Artykuły Kilka cenny instrukcji Krsna Ksetry Prabhu odnośnie intonowania.
Kilka cenny instrukcji Krsna Ksetry Prabhu odnośnie intonowania.

1. Gdy złapiesz się na tym, że twój umysł gdzieś wędruje, skieruj swoją uwagę na korale japa. Świadomie staraj się odczuć podczas intonowania każdy koral miedzy palcami.

2. Próbuj słuchać sylaby Hare, tak uważnie jak imienia Kryszna, a imienia Kryszna, tak uważnie jak imienia Rama, a imienia Rama tak uważnie jak imienia Kryszna.

3. Miej w zasięgu ręki papier i pióro; gdy przyjdzie ci do umysłu coś, co musisz zrobić tego dnia, zapisz to. W ten sposób papier może to 'zapamiętać' a twój umysł będzie wolny do intonowania.

4. Skieruj swoje intonowanie na Krysznie – czy to na obrazek Kryszny przed tobą bądź na obraz Kryszny w twoim umyśle (sercu).

5. Zrób kolekcje notatek dotyczących chwał świętego imienia i przypominaj sobie ważność prawidłowego intonowania przez czytanie jednej z nich przed mantrowaniem lub nawet przed każdą rundą (jest kompletna kolekcja notatek Śri1a Prabhupada dotyczących świętego imienia zatytułowana „Śri Namamrita").

6. Kiedy złapiesz umysł na wedrówkach, spróbuj prześledzić, jakiego rodzaju myśli przychodzą i mentalnie „wsadź" je do odpowiednich „kartotek", którymi zajmiesz się później (poprzez czytanie, dyskutowanie z innymi bhaktami, nauczanie samego siebie lub coś w tym rodzaju). Są to takie szuflady jak: pragnienie, lament, robienie materialnych planów, pożądanie, gniew, spekulacja, bezcelowe marzenia itd. Być może odkryjesz inne „umysłowe kosze na śmieci" dla mentalnego wyrzucania i palenia wszystkich myśli, których nie uważasz za warte zachowania w którejś z „kartotek".

7. Módl się do wszystkich acaryów, szczególnie do Haridasa Thakura – Namacaryi o błogosławieństwo, abyś mógł dobrze intonować.

8. Módl się do świętego imienia – Nama Prabhu – aby dał ci swoje błogosławieństwo, aby tańczył na twoim języku.

9. Jeśli czujesz się śpiący, trzymaj przy sobie kubek wody, aby skropić sobie oczy dla orzeźwienia lub mantruj przy otwartym oknie albo na świeżym powietrzu. Możesz też wstać lub przechadzać się w jedną i drugą stronę (osobiście nie polecam mantrowania regularnych rund podczas spaceru – uwaga odwraca się za bardzo na rozglądanie się wkoło i rundy zajmują więcej czasu).

10. Śledź czas. Powinieneś wiedzieć ile zajmuje ci mantrowanie jednej dobrej rundy i staraj się utrzymać tę prędkość. Poprzez sprawdzanie czasu możesz zorientować się czy przypadkiem nie rozpraszasz się nieświadomie.

11. Spróbuj mantrować na raz tyle rund, ile jest to możliwe. Ideałem jest 16 rund non-stop. Jeśli codzienne obowiązki pozwalają ci na mantrowanie dwóch rund, potem dwóch lub trzech, potem pięciu, a potem siedmiu ospałych rund wieczorem, to zajmie ci to wiele czasu zanim będziesz mógł smakować święte imię.

12. Mantruj tak wcześnie rano jak to jest tylko możliwe. Módl się do Kryszny wieczorem, przed położeniem się spać o pomoc we wczesnym wstaniu, aby intonować Jego imiona.