Oficjalna polskojęzyczna strona Jego Świątobliwości Krishna Kshetry Swamiego Maharaja
Krishna Kshetra Swami
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupādy Założyciela-Ācāryi ISKCON-u
Czy w świecie duchowym jest to możliwe...?, Cierpienie i cieszenie się umysłem

Czy w świecie duchowym jest to możliwe...?

Na wszystkie pytania dotyczące świata duchowego istnieje bardzo prosta odpowiedź. Bardzo prosta. W świecie duchowym wszystko jest możliwe. Taka jest natura świata duchowego. Jest to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. I jedną z rzeczy, która jest możliwa... jest mało prawdopodobna, ale możliwa – ponieważ gdyby tak nie było, nie byłby to świat duchowy – jest to, że opuszcza się świat duchowy.

Ale świat materialny, jak mówi Śrila Prabhupada, jest niczym wielka chmura w duchowym niebie. Więc jeśli jesteś w środku chmury, to jesteś poza niebem? Nie jesteś już na niebie? Nie. Jesteś na niebie. Jesteś w chmurze, co może być niebezpieczną sytuacją, ale nadal jesteś na niebie.

Śrila Prabhupada zwraca uwagę na to, że właśnie w tej chwili jesteśmy w świecie duchowym – chociaż z pewnością nie jesteśmy tego świadomi. Musimy to sobie uświadomić.

– Z wykładu Krishny Kshetry Swamiego na temat Bhagavad-gity 4.14, 1 marca 2013 r., Ljubljana, Słowenia

Cierpienie i cieszenie się umysłem

Czasami umysł jest uznawany jako jeden ze zmysłów. Choć w rzeczywistości jest rodzajem zasady organizującej zmysły, jest również postrzegany jako szósty zmysł. Cierpienie umysłu jest związane z cierpieniem innych zmysłów.

Nasze doświadczenia cierpienia istnieją na przemijającej płaszczyźnie, jako że zmysły i obiekty zmysłów zawsze się zmieniają. A to oznacza, że staramy się cieszyć oddzielnie od Kryszny, dlatego stawiamy się na Jego miejscu. Oznacza to również, że zapominamy, kto faktycznie jest odbiorcą przyjemności. I to jest naszym całym problemem w tym świecie: zapominamy, że Kryszna jest prawdziwym odbiorcą przyjemności.

Kiedy po raz pierwszy dołączyłem do wielbicieli i usłyszałem, że Kryszna jest odbiorca przyjemności, pomyślałem: „Ach, to taka ulga!". Nikt mi tego wcześniej nie powiedział. Gdyby ktoś powiedział mi to kilka lat wcześniej, zaoszczędziłoby mi to wielu kłopotów. Cały ten czas marnowałem, myśląc: „Muszę być odbiorcą przyjemności! Ale to naprawdę trudne i nie działa!".

– Z internetowego wykładu Krishny Kshetry na temat Bhagavad-gity, 4 października 2020 r., ISKCON Santo Domingo, Republika Dominikany

Newsletter - Krishna Kshetra Swami, Nr #19 - 1 listopada 2020
Tłumaczenie - Vijaya Keśari devi dasi