Notatki z terenu Pierwotny boski złodziej, Radha-Damodara
Pierwotny boski złodziej, Radha-Damodara

Pierwotny boski złodziej

Kiedy słuchasz o zabawach Kryszny, nigdy nie jest tak, że słyszysz je po raz pierwszy. Słyszałeś je już wcześniej, ale pomimo tego chcemy ich słuchać raz za razem.

Kiedy myślę o Damodarze, myślę o złodziejach. Śrila Prabhupada nazywa to „skłonnością do kradzieży".

Co poza produktami mlecznymi kradnie jeszcze Kryszna? Serca. To jest prawdziwe niebezpieczeństwo. W rzeczywistości Rupa Gosvami daje nam ostrzeżenie. Mówi: „Nie powinieneś iść nad Keshighat aby zobaczyć Govindę, który stoi w zgiętej trzech miejscach pozie nad brzegiem Yamuny. Nie idź tam i nie patrz na Niego!".

Czy to jest naszą filozofią, aby nie iść i nie patrzyć na Krysznę? Nie. Jednak Rupa Gosvami tak mówi. Dlaczego? „Ponieważ jeśli Go zobaczysz, porzucisz wszystkie swoje przywiązania na tym świecie". „Ach! Nie! Zatem nie pójdę i nie zobaczę Go!".

Oczywiście jest to sprytny sposób, by powiedzieć: „Idź i zobacz Govindę", ponieważ w ten sposób skierujemy całą naszą uwagę, wszystko co na pociąga na Krysznę. Kryszna skradnie nasze serca.

– Z wykładu Krishny Kshetry Swamiego na temat Damodara-lili, 8 listopada 2014 r., Bushey, Anglia

Radha-Damodara

Jaka była pierwsza reakcja Matki Yasody, gdy zobaczyła rozbity garnek z jogurtem? Jej pierwszą reakcją był uśmiech. Oczarowały ją małe jogurtowe odciski stóp wychodzące z pokoju.

To jest obraz małego Kryszny – te jogurtowe odciski stóp dziecka – które możemy zapamiętać w naszych umysłach. I to nie tylko w naszych umysłach, ale w naszych sercach. Szczególnie w tym miesiącu, ale także przez cały rok, pamiętajmy o słodkim związku Kryszny i Matki Yasody. Przypomina to nam również o słodkim związku Kryszny i Radhy, tak jak pod koniec Damodarastaki gdzie Radha-Damodara są gloryfikowani.

Możesz się zastanawiać, co ma wspólnego Radha z Damodarą? W rzeczywistości wszystko łączy Radhę i Damodara, jak zostało to wyjaśnione. To inny Damodara. Ten sam i inny. To Damodara, który jest starszy. Faktycznie, ponownie staje się Damodarą przez spojrzenie Śrimati Radharani. W pewnym momencie Ona rzuca Krysznie ciężkie spojrzenie, tak ciężkie, że jest On całkowicie oszołomiony, zastyga w miejscu, nie może się poruszyć. Tak więc, gdy Matka Yaśoda musiała włożyć tyle wysiłku, aby zdobyć jedną linę, drugą i więcej, coraz więcej, aby związać Krysznę, dla Śrimati Radharani wystarczyło jedno ciężkie spojrzenie.

Możemy zobaczyć, jak potężna jest jej kontrola nad Kryszną i utrwalić to w sobie.

Śri Śri Radha-Damodara ki jay!

– Z wykładu Krishny Kshetry Swamiego na temat Damodara-lili, 8 listopada 2014 r., Bushey, Anglia

Newsletter - Krishna Kshetra Swami, Nr #20 - 14 listopada 2020
Tłumaczenie - bhn Julia