Oficjalna polskojęzyczna strona Jego Świątobliwości Krishna Kshetry Swamiego Maharaja
Krishna Kshetra Swami
W służbie dla Jego Boskiej Miłości A.C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupādy Założyciela-Ācāryi ISKCON-u
Poranna rutyna Pana Jagannāthy

Wiele lat temu Mādhavānanda Prabhu napisał wspaniały artykuł o różnych sposobach wielbienia Pana Jagannāthy. Zatytułowany jest „Ukryta tożsamość Pana Jagannāthy”. Jest to długi artykuł i nie będziemy w stanie omówić wszystkich aspektów, ale zaczniemy od przypomnienia, że wielbiciele, zwolennicy Pana Caitanyi, myślą o Panu Jagannāthcie jako nieróżnym od Pana Kṛṣṇy. W rzeczywistości jest to uzasadnione w ramach oficjalnych tekstów dotyczących udzielania instrukcji pūjārīm ze świątyni Jagannāthy, jak wielbić Pana Jagannāthę. Istnieją różne źródła, zwane pūjā-paddhati, które mówią pūjārīm, aby czcili Jagannāthę jak Kṛṣṇę, a dokładniej, i tutaj robi się ciekawie, jak medytować o Panu Jagannāthcie jako o Kṛṣṇie o czterech różnych porach dnia. Czy chcielibyście wiedzieć jak przebiega ta medytacja?

Zacznijmy od medytacji o Panu Jagannāthcie wczesnym rankiem. Powinniście myśleć o Nim jako o małym Kṛṣṇie, który ma miękkie czerwonawe stopy. To powinna być aktywna medytacja, ponieważ jeśli spojrzysz na Jagannāthę, czy ma On jakieś stopy? Wydaje się, że nie ma żadnych stóp. Ale medytujemy o Nim, mającym miękkie czerwonawe stopy. Należy też medytować nad czerwonawymi dłońmi Jego małych rączek. Czy Pan Jagannātha ma ręce? Tak? Nie? Być może? Jakieś palce? Czy są tam jakieś palce? Nie widzę żadnych palców. Ale Kṛṣṇa ma czerwonawe stopy i dłonie oraz nosi złote ozdoby. Ma bardzo słodki uśmiech na twarzy i możecie sobie wyobrazić, że jest tam również Matka Yaśodā. A co robi Kṛṣṇa? Raczkuje po dziedzińcu pałacu Nandy Mahārājy. Co się dzieje, gdy dziecko zaczyna raczkować? Matki wiedzą. Wtedy zaczynają się kłopoty. Czyż nie jest tak? Prawda? Ponieważ w tym wieku dzieci odkrywają, wkładają wszystko do buzi. A więc to jest Pan Jagannātha…

W tym momencie ktoś mógłby zapytać: „A co z Baladevą i Subhadrą?”. Pūjā-paddhati nie odnoszą się do nich w tym kontekście. Ale Balarāma jest oczywiście o rok starszy od Kṛṣṇy. Jest również całkiem młody, jedynie odrobinę starszy od Kṛṣṇy. Więc może stwarzać jeszcze więcej psot, a wszystko to dzieje się wczesnym rankiem. Wyobraźcie sobie, że próbujecie się obudzić, a Kṛṣṇa i Balarāma już sprawiają kłopoty.

Są jeszcze trzy okresy medytacji… [Ciąg dalszy nastąpi...]

- Z wykładu Krishny Kshetra Swamiego Maharaja w Nava Yoga-pīṭha w Lublanie, Słowenia, 17 czerwca 2019 r.

Newsletter - Krishna Kshetra Swami, Nr #27 - 21 czerwca 2021

Tłumaczenie - Vijaya Keśari devi dasi