Notatki z terenu Zostać usłyszanym, Podążanie za tradycją to kreatywność, Podbój kulturowy
Zostać usłyszanym, Podążanie za tradycją to kreatywność, Podbój kulturowy

Zostać usłyszanym

To wymaga otworzenia się na istniejącą kulturę i docenienia tego, co jest w niej wartościowe. Myślę, że często powtarzamy słynny błąd Mahatmy Gandhiego. Gdy ten był w Londynie, zapytano go: „Co myślisz o zachodniej cywilizacji?", „To byłby dobry pomysł", odpowiedział. To udany żart, ale są aspekty zachodniej cywilizacji, których nie wylałbym razem z kąpielą. Myślę, że w każdej kulturze jest wiele cennych rzeczy.

W nauczaniu, szerzeniu świadomości Kryszny zawsze następuje jakaś integracja, odpowiedz na lokalną kulturę i to wymaga czasu i wiąże się z wyzwaniami.

– Z rozmowy Krishny Kshetry Swamiego z Caitanyą Charanem Dasem z Podcastu mnicha na temat „Używanie naszej wyobraźni w służbie dla Kryszny", 22 sierpnia 2020

 

Podążanie za tradycją to kreatywność

Obowiązki guru są dwojakie: utrzymywać i reprezentować tradycję, a jednocześnie wprowadzać innowacje, aby tradycja była dostępna dla nowych odbiorców. Guru musi być innowacyjny, w taki czy inny sposób. Wymyśla sposoby i środki, jak powiedział Śrila Prabhupada, i nie jest to proces stereotypowy.

Zatem używanie kreatywności jest w rzeczywistości podążaniem za tradycją. Spójrz na całą historię nauczania Caitanyi Mahaprabhu. Mogę powiedzieć, że był innowacyjny.

– Z rozmowy Krishny Kshetry Swamiego z Caitanyą Charanem Dasem z Podcastu mnicha na temat „Używanie naszej wyobraźni w służbie dla Kryszny", 22 sierpnia 2020

 

Podbój kulturowy

Prabhupada powiedział: „Ten ruch się rozprzestrzeni przez podbój kulturowy". Użył tego właśnie wyrażenia – podbój kulturowy.

Zawsze pamiętam jednego wielbiciela z Nowego Jorku. Mówił, że w tamtych czasach podczas każdej niedzielnej uczty mieli mały skecz, krótkie przedstawienie. Zazwyczaj opierało się na tym, co Prabhupada powiedział na wykładzie. Był wioślarz, profesor lub ryba z wody... Takie krótkie skecze lub historie, które Bhaktisiddhanta Sarasvati Thakur opowiadał, aby zilustrować świadomość Kryszny. Łączyli to jakoś razem tworząc skecz. Nie spędzali dużo czasu na przygotowania, organizowali skecz na niedzielną ucztę, a wielbiciele mówili, że w każdą niedzielę świątynia była wypełniona. To był punkt kulminacyjny tygodnia. Ludzie to uwielbiali.

To, co często uniemożliwia nam robienie takich niedzielnych przestawień, to myśl: „Och, przygotowanie zajmuje zbyt dużo czasu". Ale nie musi to zająć dużo czasu, jeśli zrobimy to w formie tak zwanego słuchowiska radiowego. Oznacza to, że każdy trzyma scenariusz i czyta go. Nie musisz zapamiętywać, jednak czytasz go i odgrywasz. Możesz nawet wprowadzić pewne poprawki, może być dużo improwizacji. Przestawienie w dużym stopniu dotyczy wyobraźni ponieważ prosisz widzów, aby wyobrazili sobie scenerię, wyobrazili sobie tak wiele rzeczy. Nie potrzebujesz nawet kostiumów. Nie potrzebujesz niczego. Wszystko, czego potrzebujesz, to scenariusz, role i może jedną próbę, zanim go odegrasz. Chcemy tego więcej.

– Z rozmowy z Krishny Kshetry Swamiego z Caitanyą Charanem Dasem z Podcastu mnicha na temat „Używanie naszej wyobraźni w służbie dla Kryszny", 22 sierpnia 2020

Newsletter - Krishna Kshetra Swami, Nr #21 - 23 grudnia 2020
Tłumaczenie - bhn Julia