Info Krishna Kshetra Swami
Krishna Kshetra Swami

Krishna Kshetra Swami

thumb720px-kks.jpg

Jego Świątobliwość Srila Krsna Ksetra Swami pojawił się na tym świecie 18 grudnia 1950 roku w Nowym Jorku, jako Kenneth Russell Valpey. W roku 1969 został studentem wydziału Architetury na Uniwersytecie California w Berkeley. Był to czas kiedy Stany Zjednoczone zaangażowane były w wojnę w Wietnamie. Organizowano na tym Uniwersytecie liczne demonstracje antywojenne. Jak wielu młodych ludzi w tym burzliwym okresie poszukiwał sensu życia. Pytał samego siebie: "Co ja tu robię? Dokąd zmierzam?"

Pewnego dnia szedł po Telegraph Avenue w Berkeley gdy przyszła do niego głęboka myśl "Obojętnie jaki by nie był problem, nie da się go rozwiązać w żaden sposób chyba, że zrobi to osoba doskonała. Doskonała osoba potrafiłaby doskonale zrozumieć I doskonale mi pomóc." Pomyślał, że musi wyruszyć na poszukiwanie takiej osoby. Podjąwszy decyzję o porzuceniu studiów i podróżowaniu, wkrótce udał się do Niemiec, gdzie poprzez zrządzenie najwyższej woli Śri Kryszny, w lipcu 1972 spotyka wielbicieli.

Przyłączył się do ISKCON'u, jak tylko spotkał wielbicieli, w niemieckim mieście Stuttgart i po niedługim czasie zamieszkał w Heidelbergu, w świątyni przy ul. Rohrbacher. Kilka dni po przyłączeniu się zaczął rozprowadzać magazyn "Zuruck zur Gottheit", (Back to Godhead ? Z powrotem do Boga) na ulicach Stuttgartu. Niecały miesiąc później, w lipcu 1972, wraz z niemieckimi wielbicielami pojechał do Paryża by zobaczyć Srila Prabhupada, którego natychmiast uznał za "doskonałą osobę" której dotychczas poszukiwał. Wtedy też otrzymał inicjację od Śrila Prabhupada.

W latach 1973-75 rozprowadzał książki Śrila Prabhupada w Holandii, Danii i Niemczech oraz został pudżarim w Amsterdamie i Schloss Rettershof. Przez trzy tygodnie, w roku 1977, podróżował z Ganasyamą Prabhu (Bhaktitirtha Swami). Tego roku widział Srila Prabhupada w Bhaktivedanta manor w Londonie po raz ostatni. Od tego roku, do 1979, odwiedził Polskę, Związek Radziecki, Węgry, byłą Jugosławię, byłą Czechosłowację, Bułgarię i Rumunię, nauczając razem z Harikeśą Swamim, Dhira Krishną Prabhu, Dvarakesą Prabhu i Devamritą Swamim. Został sekretarzem Harikeśa Swamiego do połowy lat 80-tych.

W sierpniu 1980/82/85 osiadł w Simhacalam, gdzie w 1982 zainstalowano Bóstwo Pana Nrisimhadevy. Zajmował się czczeniem Bóstw aż do 1985. W 1984 i 1985 nauczał razem z Sacinandaną Swamim, podróżując po Europie by wspierać w świadomości Kryszny różne ośrodki.

W 1987 z woli Kryszny i ku naszej pomyślności, GBC mianowało go inicjującym mistrzem duchowym Miedzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny a on pokornie przyjął ową służbę. Od 1991 do 1994 pełnił z ramienia GBC funkcję osoby nadzorującej wydział ISKCON'u ds. Czczenia Bóstw. W międzyczasie podróżował po Europie nauczając i inspirując wielbicieli z rożnych świątyń. Punktem kulminacyjnym owego nauczania był udział w koncertach wykonywanych przez zespół Gauranga Bhajan Band.

W roku 1994 skompilował podręcznik czczenia Bóstw zatytułowany "Panćaratra Pradipa", w celu ustanowienia standardu czczenia w światyniach ISKCON'u. Od 1991 do 1995 pomagał w rozwoju Biblioteki Vaisnava w Gurukuli w Mayapur, a także zdał egzamin Bhakti-sastri we Vrindavan.

Będąc zachęconym przez Hridayanandę Goswamiego i Tamal Krishna Gosvamiego, zamierzając pomóc w rozwoju ISKCON by stal się instytucją edukacyjną, rozpoczął studia na Uniwersytecie California w Santa Barbara. Uzyskał stopień licencjata w dziedzinie religioznastwa. Tymczasem, w roku pamiętnego Centennial'u promował ideę podniesienia duchowych standardów w Iskconie.

Od stycznia 1997 do grudnia 1998 mieszkał w świątyni w Berkeley, kontynuując studia na wydziale teologicznym Graduate Theological Union, w pobliżu Universitetu California w Berkeley. Tam, w GTU z powodzeniem zdobył tytuł magistra napisawszy pracę magisterską na temat teologii wielbienia Bóstw w wisznuizmie (obecnie dostępna jako książka: "Krishna-Seva: Teologia Czczenia Wizerunku w Gaudiya Wisznuizmie.")

W latach 1999 - 2000 studiował na Uniwesytecie w Oxfordzie i stal się członkiem Oxfordzkiego Centerum Badań nad Hinduizmem uzyskując w międzyczasie tytuł magistra religioznawstwa. W roku 2003 ukończyl studia doktoranckie w zakresie Teologii Gaudiya Wisznuizmu na Uniwersytecie w Oxfordzie. "Attending Krishna's Image: Caitanya Vaisnava Murti-seva as Devotional Truth" (polska wersja książki nosi tytuł: "Kult wizerunku Kryszny") jest znaczącą pozycją książkową wydaną przez Routledge, jest rozwinięciem pracy doktoranckiej, którą Krsna Ksetra Prabhu złożył na Uniwersytecie w Oxfordzie. W 2006 roku prowadził zajęcia na wydziale religioznawstwa na Uniwersytecie Floryda i kontynuuje (od roku 2002) nauczanie w Bhaktivedanta College w Radhadesh, w Belgii.